Regardless of the method used to travel, it could be backpacking from Mexico to Canada or it may be using a private jet, there is always a cost associated with the journey. The final tally of the journey will depend on the reason decided upon for traveling. If the aim is to have a no holds barred vacation and to see the sights, admission fees and fuel will be the primary drivers. On the other hand, if the aim is to simply be away from the hustle and bustle of your regular life, overnighting costs will feature much higher on the list that admission fees.

RV Ownership Considerations

Deciding to use a recreational vehicle (RV) carries with it two options- one may decide to purchase the item, or one may rent the vehicle for the time needed. The cost of the purchase will depend on the class/ size of the vehicle. The largest Class- A can range between $58,000- $400,000 new, Class B starts at $41,000 and can go as high as $78000, and a Class C can run you anything from $48000- $140,000 brand new. Just as with cars, there is the option for buying a used RV and the prices can vary greatly depending on depreciation and how well the upkeep on the vehicle was done.

Owning an RV can be done either via financing or an outright purchase. For a number of years, the market to finance an RV has been getting restrictive therefore consider the fine print and other details before making a purchase. One final purchase that must be made before hitting the open road is insurance. Just as with the finance market, there have also been a number of restrictions here, therefore, shop around to ensure the best deal is being had for your insurance purposes. The cost will depend on your driving history and the vehicle, but it can range between $900 and $2000 annually.

The Checklist before the Journey

Living in an RV will be similar to living at home, therefore, considerations must be made as to the length of the journey and the RV supplies needed. A budget must be made for groceries while between stops, given price variation, this may cost $125 per week on average. If cooking will be done, a propane tank or two will be needed; the average cost of a refillable propane tank is $30 and it will sustain daily cooking for three weeks to a month. A map or GPS showing rest stops or camp sites between destinations will be a life saver and do a general walk through to lower the possibility of leaving something behind.

Costs on the Road

Assuming that your RV was road worthy, the next cost to consider is fuel; the national average is hovering at $2 per gallon with the RV’s capacity being 40 gallons. Depending on the size, shape and weight of the vehicle gas mileage may be poor compared to a car. Another factor to the mileage consideration is how fast of a driver you intend to be. Driving at an average of 55 MPH will get you between 10 and 15 MPG. Speeding will, of course, cause a significant drop in that expected range.

Finally, one cost to consider is parking while traveling. Most truck stops are free and have the added benefit of a diner close by if you do not feel like cooking. Staying at a campsite or an RV resort comes with a base cost totally depending on the season of booking. It all depends on the choices you have made for your travels. While in the south, don’t forget to visit a city tour of Rio de Janeiro.

Author bio: Rana Tarakji is an entrepreneur and a contributing writer at Stylerail, a lifestyle blog [www.stylerail.com] as well as Sataco, an electro mechanical company in Lebanon [www.satacogroup.com].